Æske med én klap og ophæng
En funktionel æske med ophæng er en praktisk løsning til udstilling i salgssteder. Den muliggør en æstetisk indpakning af små produkter, og ophænget med eurohul gør det nemt at placere emballagen på stativer og butikskroge. Trykket giver emballagen en individuel karakter og styrker brandets visuelle identitet.
Emballager til dit brand
Det moderne marked kræver emballager, der ikke kun beskytter produktet, men også bygger brandets image – fra elegante premium æsker, til praktiske emballager til gadgets, og til æstetiske løsninger for fødevare-, kosmetik-, gadget- eller HoReCa-branchen.
Vores æsker er en økonomisk og bekvem løsning med mulighed for at bestille fra få stykker til flere tusinde stykker.
Vi tilbyder kartonæsker med tryk, produceret på GC1 kartoner samt på dekorative papirer med en vægt på 200–400 g/m². Det er lette materialer, ofte glatte og fremragende til tryk, ideelle til små og mellemstore emballager. På grund af kartonens egenskaber er de maksimale dimensioner for emballager ca. længde/bredde 150-180mm, højde 50-90mm. Hvis der indtastes for store eller små dimensioner, vil kalkulatoren informere om dette.
Anvendelse
Ideel til pakning af kosmetik, tilbehør, små elektronik og reklamegadgets, beregnet til detailhandel på stativer og kroge.
Emballagen er den første kontakt, Kunden har med dit brand, den bør sige mere end tusind ord. Kartoner med tryk fremhæver brandets karakter, skiller produktet ud og skaber en positiv kundeoplevelse – fra første blik til det endelige valg.
Tekniske parametre for kasser med en klap og ophæng
Kassens konstruktion
Konstruktion limet på én side. Enklappet kasse. Den nederste del lukkes med en lås. På bagvæggen er der placeret et ophæng med eurohul. Hele konstruktionen sikrer en æstetisk lukning og letter forberedelsen af emballagen til udstilling, mens ophænget gør det nemt at placere kassen i standard butikssystemer.
Materialer
Ensidigt bestrøget papir GC1
Dobbeltbestrøget papir
Dekorative papirer
Materialerne tilgængelige i kalkulatorerne er valgt til produktet for at optimere dets udførelseskvalitet og funktionalitet.
Tryk
Tilgængelig ensidet tryk (4/0) og tosidet tryk (4/4) CMYK.
Trykteknologi
Kalkulatoren understøtter to typer trykteknologier: digitaltryk på Ricoh Pro C9210 maskine og offsettryk på Heidelberg Speedmaster SM52-4 Anicolor. Begge teknologier sikrer høj trykpræcision, og selve kalkulatoren gør det muligt at sammenligne begge teknologier med hensyn til tilgængelige forædlings- og efterbehandlingsmuligheder. Dette gør det muligt for brugeren at tilpasse teknologien til ordrespecifikationen under hensyntagen til kravene til oplag og efterbehandlingstype.
Forædlinger
Laminering: mat, blank, Soft-Touch
Lakering: selektiv UV-lak, 3D-lak
Metalliske finish: Liquid Gold, Liquid Silver
Personalisering
Der er også mulighed for personalisering af trykket med variable data.
Skæreindstillinger
Plotterskæring – til lave oplag for korte og mellemstore serier (uden gentagelser), testparti eller prototype.
Stansning – til mellemstore (med gentagelser) og høje oplag, sikrer hurtig og økonomisk produktion af et større antal eksemplarer.
Levering
Enklappede kasser leveres fladt, limet på én side.
Anbefalinger/bemærkninger
- Vi anbefaler laminering af tryk på bestrøget papir på grund af risikoen for revner ved foldelinjer.
- På grund af kartonens egenskaber er de maksimale dimensioner for emballager ca. længde/bredde 150-180mm, højde 50-90mm.
Hvordan man forbereder en fil til stansning/skæring af kasser
Udskæring af kassen
Vores online generator opretter automatisk en udskæring, når de indvendige dimensioner af kassen indtastes i formularen. Filen med udskæringen kan downloades ved at klikke på knappen „Download udskæring” placeret til højre for kalkulatoren.
Efter download af PDF-filen skal alle unødvendige beskrivelser og dimensioneringer fjernes, og derefter skal udskæringen placeres centralt på en side med dimensioner svarende til udskæringsformatet – inklusive skærekant.
Forberedelse af filen
Det færdige projekt skal gemmes som en flersidet fil (PDF):
side 1-2: grafik af kassen enkelt- eller dobbeltsidet, uden skærelinjer. Filen skal forberedes i kassens format plus 3 mm skærekant på hver side.
På separate sider nettet og masker til forædling (hvis valgt).
Alle andre regler for korrekt filforberedelse findes i afsnittet Hjælp.
3D-visualisering af projektet online (tilgængelig for udvalgte modeller)
Efter indtastning af kassens dimensioner i formularen genereres automatisk en tredimensionel visning i skala.
Knappen „Design online” giver også mulighed for at skabe en 3D-visualisering af kassen med det færdige grafiske projekt. For at se visualiseringen af dit projekt skal du uploade filen ved at klikke på knappen „Upload projekt”. Projektet kan også placeres på kassens indre for at simulere dobbeltsidet tryk.
Efter upload af projektet og tilpasning til nettet kan visningen skiftes til 3D, hvor kassen kan drejes og ses fra alle sider, samt simulere dens åbning.
Visualiseringen af kassen kan bruges som en form for produktpræsentation for kunden ved at tage skærmbilleder fra forskellige vinkler og på forskellige stadier af kassens åbning.
Applikationen gør det også muligt hurtigt at skabe simple grafiske elementer direkte online. Denne funktion er af hjælpende karakter – den bruges hovedsageligt til test og bedre forståelse af kassens konstruktion.
Der er i øjeblikket ingen mulighed for at udskrive et projekt oprettet i den online editor.
Nyttige links
Hvordan man forbereder stansning/skæring
Hvordan man forbereder selektiv lak
Hvordan man forbereder Liquid Gold/Silver
Personalisering
Warning: Undefined array key "ppwr" in /system/nowszy/podstrony/produkt_opis.php on line 173